Skutki uboczne po zabiegu powiększenia piersi

Skutki uboczne po zabiegu powiększenia piersi

Sporadycznie u pacjentek występują efekty uboczne po zabiegu powiększania piersi. Należą do nich płyn wokół implantu i okresowy obrzęk. Jeśli zauważysz te objawy po powiększeniu piersi, powinnaś jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Jeśli problem nie ustępuje, konieczne mogą być dalsze badania i/lub wymiana implantu. W większości przypadków długotrwałe problemy po powiększeniu piersi nie są objęte pakietami NHS, więc pacjentki powinny być przygotowane na zapłacenie za skany, konsultacje i dalsze operacje.

Objawy choroby implantów piersi

Jeśli zauważasz nietypowy obrzęk lub zaczerwienienie piersi, to możesz mieć objawy choroby implantów piersi. Lekarz może sprawdzić, czy nie ma żadnych dolegliwości. Może to być problem z implantami lub choroba autoimmunologiczna. Leczenie będzie zależało od pierwotnej przyczyny. Niektórzy lekarze specjalizują się w leczeniu różnych warunków medycznych. Niektórzy ze specjalistów, którzy przyjrzą się Twojemu stanowi to: reumatologia, endokrynologia i dermatologia. Może Pani również odczuwać nietypowe zmiany wagi lub problemy skórne.

Choroba związana z implantami piersi to zbiorczy termin określający różnorodne objawy, które mogą wystąpić wkrótce po Pani operacji. Do typowych objawów należą bóle stawów i mięśni, bóle głowy, słaba pamięć i koncentracja. Niektóre kobiety doświadczają nawet przewlekłego zmęczenia i słabego snu. Mogą również wystąpić wysypki, niepokój i ogólne osłabienie.

Choroba związana z implantami piersi może być trudna do zdiagnozowania. Objawy mogą ujawnić się niemal natychmiast lub pojawić się wiele lat po zabiegu. Ważne jest, aby od razu zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć BII. Jeśli objawy nie ustępują, należy zasięgnąć drugiej opinii lub poddać się pełnej ocenie.

Choroba implantów piersi to stan, który może powodować poważne objawy. Niektóre kobiety doświadczają bólu, utraty włosów i wysypki. Inne doświadczają chronicznego zmęczenia i schorzeń tarczycy. Niektóre kobiety doświadczają nawet depresji. Nie ma jednej przyczyny choroby związanej z implantami piersi i nie ma jednego sposobu leczenia, który byłby skuteczny. Jednak usunięcie implantów może rozwiązać niektóre objawy i poprawić jakość życia pacjentek, które poddały się zabiegowi powiększenia piersi.

Choroba implantów piersi jest rzadka, ale ważne jest, aby być świadomym oznak i objawów związanych z chorobą. W niektórych przypadkach schorzenie może doprowadzić do pełnoobjawowej choroby. W większości przypadków, choroba jest uleczalna poprzez usunięcie implantu. Najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli obawiasz się o zdrowie swoich nowych implantów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Chirurg plastyczny omówi Twoje możliwości. Operacja może być przeprowadzona w ambulatorium lub w centrum chirurgicznym. Może być zastosowane znieczulenie miejscowe lub ogólne. Twój chirurg plastyczny porozmawia z Tobą o odpowiednim wyborze znieczulenia.

Powszechne efekty uboczne powiększania piersi

Po operacji powiększania piersi pacjentka może odczuwać bolesność. Jest to normalne i zmniejsza się z dnia na dzień, ale zaleca się unikanie aktywności fizycznej i zginania w pasie przez kilka pierwszych dni. Niektóre pacjentki mogą również doświadczyć zasinienia po zabiegu, co zdarza się, gdy naczynia włosowate i krwionośne piersi są uszkodzone podczas operacji. Siniaki nie powinny jednak budzić niepokoju i z czasem będą stopniowo ustępować. Niektóre pacjentki mogą odczuwać falowanie lub fałdy na implancie, gdy pochylają się do przodu.

Innym częstym powikłaniem powiększania piersi jest choroba autoimmunologiczna wywołana przez implant piersi (BII). BII jest formą choroby autoimmunologicznej i wpływa na układ odpornościowy organizmu. Występuje najczęściej u kobiet, które mają implanty piersi z powierzchnią teksturowaną. Jest wysoce uleczalna, ale wczesne wykrycie jest niezbędne, aby uzyskać najlepszy możliwy wynik. Do powszechnych objawów BII należą: ból, wysypka, asymetria i stwardnienie piersi.

Innym częstym efektem ubocznym operacji powiększania piersi jest powrót tkanki bliznowatej. U około połowy pacjentek po powiększeniu piersi wystąpią blizny wokół implantu. Kolejna jedna trzecia kobiet będzie wymagała operacji rewizyjnej po pierwotnym zabiegu. Ponadto u niektórych kobiet występuje skurcz kapsularny, asymetria, zakażenie i przesunięcie implantu.

Implant piersi może również powodować tworzenie się otoczki. Blizna ta nie jest widoczna po zabiegu, ale służy jako element mocujący implant piersi. Kapsuła jest blizną, która kurczy się wokół implantu i sprawia, że pierś jest twardsza niż normalna pierś. Nie stanowi to problemu dla większości pacjentek, ale u niektórych jędrność piersi może być niewygodna lub nieatrakcyjna. W rzadkich przypadkach pacjentka może również odczuwać tkliwość.

Inne efekty uboczne operacji powiększania piersi to skurcz kapsularny, nieprawidłowa jędrność piersi i blizny wokół implantu. Te efekty uboczne zwykle ustępują z czasem, ale niektóre osoby odczuwają ból lub wrażliwość po operacji.

Opcje leczenia

Opcje leczenia skutków ubocznych po powiększeniu piersi mogą się różnić w zależności od rodzaju operacji i obszaru, którego dotyczą. Niektóre powikłania operacji piersi obejmują martwicę tkanek lub powstanie piersi, która nie wygląda normalnie. Inne skutki uboczne mogą wystąpić w wyniku radioterapii. W zależności od rodzaju raka piersi chirurg piersi może zalecić lumpektomię lub częściową mastektomię.

Radioterapia z modulacją intensywności (IMRT) to kolejna opcja leczenia raka piersi. IMRT zmniejsza całkowitą dawkę promieniowania otrzymywaną przez pacjenta i pomaga skuteczniej leczyć guz. Zmniejsza również ryzyko natychmiastowych skutków ubocznych i zmniejsza uszkodzenia pobliskich narządów. Jednak kobiety, które mają średnie lub większe piersi, mogą być bardziej podatne na skutki uboczne niż kobiety z mniejszymi piersiami.

Implanty, w szczególności, są podatne na efekty uboczne. Implanty mogą pęknąć lub ulec przemieszczeniu. Efektem tego może być zniekształcony kształt piersi lub bolesna tkanka bliznowata. Istnieje również ryzyko infekcji. U niektórych pacjentów rozwinął się rak związany z implantami piersi, w tym chłoniak anaplastyczny z dużych komórek. Chociaż istnieją sposoby na uniknięcie skutków ubocznych, istnieją pewne środki ostrożności, które należy podjąć podczas operacji powiększania piersi.

Opcje leczenia skutków ubocznych po powiększeniu piersi są różne, w zależności od zakresu operacji. Niektóre kobiety mogą zdecydować się na lumpektomię, która usuwa całą tkankę piersi, ale również obniża szanse na rozwój nowego raka. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka piersi, możesz również rozważyć opcję obustronnej mastektomii. Chociaż ta opcja może być najbardziej bolesna i ryzykowna, pozwoli Twojemu organizmowi na szybsze wyleczenie i zmniejszy ryzyko rozwoju nowego raka piersi.

Inną opcją leczenia skutków ubocznych po powiększeniu piersi jest zastosowanie terapii hormonalnej. Terapie te mogą być podawane przed operacją, aby ułatwić zabieg i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Leki te są również znane jako bisfosfoniany.

Wspólne testy diagnozujące BII

BII po powiększeniu piersi to niezbyt częsty, ale potencjalnie poważny stan. Jest on związany z chorobami autoimmunologicznymi i zaburzeniami tkanki łącznej. U niektórych kobiet z BII diagnozuje się konkretną chorobę autoimmunologiczną, a ich stan jest leczony operacją usunięcia implantów piersi. Nie ma jednak oficjalnego kodu diagnostycznego dla BII, a jego przyczyny są słabo poznane.

Objawy BII są bardzo zróżnicowane i subiektywne. Wiele kobiet, które poddają się operacji wszczepienia implantów piersi, nie zdaje sobie sprawy z objawów BII. W Internecie utrzymuje się wiele nieścisłości dotyczących BII. Jednym z powszechnych błędnych przekonań jest to, że kobiety potrzebują całkowitej kapsułkosekcji, aby wyleczyć swój stan. W rzeczywistości pacjentki, które miały ten zabieg, częściej doświadczają częściowej lub żadnej poprawy objawów.

Chociaż objawy BII są często niespecyficzne, mogą obejmować ból w klatce piersiowej, dreszcze, wrażliwość na światło i depresję. Niektóre kobiety doświadczają utraty włosów, niewyjaśnionego zmęczenia i wysypki. Niektóre kobiety wymieniają swoje objawy w dyskusjach w mediach społecznościowych i na forach internetowych. Dyskusje te mogą pomóc kobietom w samodiagnozowaniu BII.

BII można leczyć poprzez operację lub usunięcie implantów. Chirurg, który ma doświadczenie z tym stanem, często będzie zalecał całkowite usunięcie implantów, jeśli przyczyną jest BII. Operacja ta usunie implanty i tkankę bliznowatą, która mogła powstać podczas procesu umieszczania implantów.

Ultradźwięki są również stosowane w celu zidentyfikowania nieprawidłowych mas i obecności seromy. W przypadku wykrycia guzka w piersi konieczna może być również biopsja. Pacjentki z podejrzanymi guzkami zostaną prawdopodobnie skierowane do chirurga plastycznego w celu przeprowadzenia dalszych badań. Wyniki tych badań pozwolą określić, czy pacjent ma BIA-ALCL czy nie.

BIA-ALCL może występować jako guzek lub masa w piersi. Zwykle jest uleczalny, ale może powodować poważne powikłania, jeśli nie zostanie wcześnie wykryty. Jeśli nie jest leczony, BIA-ALCL może prowadzić do usunięcia implantu i może wymagać chemioterapii lub radioterapii.

Jeśli kobieta ma BII po powiększeniu piersi, lekarz zleci wykonanie biopsji implantów piersi. Badania te mogą ujawnić nieprawidłowe komórki w implantach piersi. Komórki te mogą być przyczyną zakażenia lub samej choroby. Biopsja ujawni również, czy rak się rozprzestrzenił. Biopsja jest najlepszym sposobem na ustalenie, czy BII jest obecny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *