Czy powiększone piersi mogą pęknąć?

Czy powiększone piersi mogą pęknąć?

Badanie fizykalne jest pierwszym krokiem w ocenie możliwości pęknięcia implantu piersi. Pozwala ono zidentyfikować asymetryczne piersi, guzki, węzły chłonne, obkurczenie kapsularne i powłokę implantu. W jednym z badań czułość badania fizycznego wynosiła 30%, a swoistość 88%. Stwierdzono również, że kliniczne rozpoznanie pęknięcia ma pozytywną wartość predykcyjną wynoszącą 75% i negatywną wartość predykcyjną wynoszącą 49%.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z beautically.pl

Objawy

Pęknięta powiększona pierś to bolesna dolegliwość, która może powodować znaczny dyskomfort. Możesz również odczuwać obrzęk węzłów chłonnych lub ciemny płat skóry. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Należy również skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia gorączki.

Jeśli niedawno miała Pani implanty piersi, może Pani być zaniepokojona możliwością ich pęknięcia. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby spowodowało to poważne problemy zdrowotne, może prowadzić do drobnych komplikacji. Jeśli podejrzewasz pęknięcie, kluczowe jest, aby natychmiast udać się do specjalisty medycznego. Badanie ultrasonograficzne da Ci najlepsze wskazówki. Jeśli nie masz pewności, zalecane jest również wykonanie rezonansu magnetycznego. Chirurgia może być konieczna do naprawy implantów piersi.

Przyczyny

Istnieją różne przyczyny, dla których może dojść do pęknięcia piersi. Jedną z najczęstszych przyczyn są implanty piersi. Do pęknięcia dochodzi, gdy dojdzie do rozerwania powłoki implantu lub materiału wypełniającego. Zazwyczaj pęknięcie jest ciche i nie powoduje żadnych szkód u pacjentki. Jeśli jednak pacjentka zauważy jakąkolwiek zmianę w rozmiarze, kształcie lub konsystencji implantu albo jeśli wystąpi u niej obrzęk piersi, powinna jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Inne przyczyny pęknięcia powiększonych piersi mogą wynikać z innych stanów zdrowia. Zablokowane naczynie chłonne może powodować stan zapalny piersi. Guzek w wydzielających mleko płatach gruczołowych może również powodować obrzęk piersi. Objawy obejmują ból i obrzęk, którym może towarzyszyć zasinienie.

Objawy

Istnieje kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę, gdy masz pęknięte powiększone piersi. Piersi będą wydawać się opuszczone, a skóra może być przebarwiona. Możesz również doświadczyć gorączki i czuć się źle. W każdym przypadku należy natychmiast podjąć leczenie. Objawy te są spowodowane pękniętym implantem.

MRI

MRI Skanowanie powiększonych piersi może pomóc w identyfikacji raka piersi. W przeciwieństwie do mammografii i ultradźwięków, MRI może dać wyraźny i szczegółowy obraz piersi. Może być również stosowany zamiast mammografii w celu wykrycia zmian w tkance bliznowatej po lumpektomii lub innych nieprawidłowości.

Chociaż skany MRI mają ograniczenia, mogą być przydatne w inscenizacji inwazyjnego raka piersi. Technologia ta może dokładnie określić wielkość guzów z dokładnością do 1 cm. Chociaż dokładność jest różna, większość badań wskazuje, że MRI jest bardziej wiarygodny niż inne metody szacowania wielkości guza piersi. Jednak dokładność zmniejsza się wraz ze wzrostem wielkości guza i gorzej w przypadku zmian niemasywnych (NME).

Skanery MRI nie powodują bólu, ale należy być świadomym pewnych zagrożeń. Ruch podczas skanowania może powodować zniekształcenia i zakłócać jakość obrazów. Aby zminimalizować dyskomfort, otrzymają Państwo zatyczki do uszu lub słuchawki. Należy pamiętać, aby leżeć nieruchomo przez cały czas trwania badania. Technik widzi Pana/Panią podczas wykonywania badania i w razie potrzeby porozmawia z Panem/Panią.

Badanie MRI w przypadku powiększonych piersi wykorzystuje silne pole magnetyczne do tworzenia obrazów. Urządzenie MRI składa się z dużej tuby, w której znajduje się silny magnes i inne elementy elektroniczne. Na zewnątrz urządzenia komputerowa stacja robocza przetwarza informacje z obrazowania. Badanie MRI może być również wykorzystane do oceny położenia silikonowych implantów piersi.

Technika MRI jest również wykorzystywana do diagnozowania ukrytych zmian w piersi. W przeciwieństwie do mammografii, MRI piersi może wykryć zmiany inwazyjne.

Chirurgia

Pęknięty napompowany implant piersi może spowodować poważne problemy. Pęknięcie może nastąpić, gdy ekspander piersiowy jest przepełniony lub ma wadę. Będzie to wymagało operacji usunięcia implantu i ewentualnie założenia nowego. Jeśli ekspander nie został umieszczony prawidłowo, może być konieczna wymiana ostatecznego implantu. Procedura ta może być emocjonalnie stresująca.

Objawy pęknięcia obejmują asymetrię piersi, ból i obrzęk, zwłaszcza wokół miejsca wszczepienia implantu. Do potwierdzenia pęknięcia może być przydatny rezonans magnetyczny. Rezonans magnetyczny nie jest tak czuły i specyficzny jak USG, ale jest dobrym sposobem na uzyskanie tych samych informacji. Po ustaleniu, że przyczyną powiększonych piersi jest pęknięcie, chirurg wykona zabieg, aby skorygować problem.

Pęknięty implant można również usunąć. Jeśli implant jest wykonany z silikonu, zabieg ten będzie wymagał więcej operacji. Jeśli jednak jest on wykonany z soli fizjologicznej, można go pozostawić na miejscu. Implanty silikonowe stanowią jednak większe zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zdecydowałaś się na operację pękniętych powiększonych piersi, upewnij się, że przed podjęciem decyzji dokładnie zważysz ryzyko i korzyści każdej procedury.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *