Skutki uboczne peelingu enzymatycznego – opinia lekarzy

Skutki uboczne peelingu enzymatycznego – opinia lekarzy

Peeling enzymatyczny jest popularnym zabiegiem stosowanym w leczeniu skóry. Proces złuszczania wykorzystuje roztwór chemiczny, który zawiera kwas mlekowy i glikolowy. Metoda ta jest łagodniejsza dla skóry, a efekty nie są tak intensywne jak w przypadku innych peelingów chemicznych. Peelingi enzymatyczne są najbardziej skuteczne w przypadku głęboko osadzonych zmarszczek i przebarwień, ponieważ dają najdłużej utrzymujące się rezultaty. Peelingi enzymatyczne nie wymagają wielokrotnych zabiegów i nie powodują skutków ubocznych, które są związane z innymi rodzajami peelingów.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny to skuteczny sposób na usunięcie martwych komórek skóry i oczyszczenie jej porów. Procedura ta jest idealna dla osób, które chcą szybkiego rozwiązania, ale nie chcą efektów ubocznych peelingu chemicznego. Ten rodzaj leczenia może również pomóc ludziom z czarnymi głowami i trądzikiem. Ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed poddaniem się procedurze peelingu.

Po pierwsze, enzymy nie atakują żywych komórek skóry. Usuwają jedynie martwe komórki skóry i zanieczyszczenia zatykające pory. Dobrym przykładem jest peeling enzymatyczny Novuskin, który wykorzystuje enzymy owocowe, które delikatnie reagują ze skórą. Dzięki temu jest idealny dla osób o wrażliwej skórze.

Wspólne wskazania do wykonania peelingu chemicznego

Peelingi chemiczne są powszechnie stosowane w leczeniu skóry uszkodzonej przez słońce, nierównej pigmentacji i rogowacenia aktynowego, prekursorów raka skóry. Usuwają również blizny po trądziku. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest na twarzy, choć proces ten może być przeprowadzony również na innych obszarach ciała.

Peelingi chemiczne nie są odpowiednie dla wszystkich, a niektórzy pacjenci powinni skonsultować się z dermatologiem przed poddaniem się zabiegowi. Pacjenci z poważnymi schorzeniami skóry w wywiadzie powinni unikać peelingów chemicznych. Chociaż zabieg nie jest dla wszystkich, jest ogólnie uważany za bezpieczny i ma minimalne skutki uboczne. Jest to szybka procedura biurowa, która jest stosunkowo tania. Jest również skuteczny w leczeniu dyschromii i fotostarzenia. Odpowiedni dobór pacjenta i konsultacja jest kluczem do uzyskania doskonałych efektów.

Zaczerwienienie, napięcie, podrażniona lub obrzęknięta skóra

Po peelingu chemicznym pacjenci zauważą zaczerwienienie lub wrażliwość. Będzie to tymczasowe i ostatecznie zaniknie. Skóra będzie również wydawać się różowa lub gładka. Po zabiegu ważne jest, aby unikać zbierania lub drapania skóry. Należy również stosować krem nawilżający, aby zminimalizować ewentualne swędzenie.

Po peelingu chemicznym skóra może być sucha, swędząca lub napięta. Jest to naturalne, gdyż martwe komórki skóry są usuwane. Proces ten może jednak powodować wzrost nowych komórek skóry, co prowadzi do powstawania strupów. Należy unikać pocierania skóry po peelingu chemicznym.

Rogowacenie aktyniczne

Jeśli masz skórę, która jest często wystawiona na działanie promieni UV, możesz mieć efekt uboczny zwany rogowaceniem aktynicznym. Jest to narośl przypominająca skazę, która zaczyna się powoli i najczęściej pojawia się na częściach ciała, które są stale wystawione na działanie promieni słonecznych. Może pojawić się na ramionach i rękach, a jej wygląd może być płaski lub wyboisty. Jeśli nie jest leczony na najwcześniejszym etapie, może przejść w raka kolczystokomórkowego.

W badaniu wskaźnik powierzchni i nasilenia rogowacenia aktynicznego był związany z ryzykiem wystąpienia raka płaskonabłonkowego. Badanie to zostało opublikowane w Journal of the European Academy of Dermatology. Przeprowadzili je dr Lopez Estebaranz JL, Pampin Franco A, Gamo Villegas R, and Floristan U.

Melasma

Jeśli rozważasz poddanie się peelingowi enzymatycznemu, powinnaś rozważyć skutki uboczne. Niektóre peelingi są łagodne i powodują jedynie niewielkie podrażnienia, podczas gdy inne są bardziej dotkliwe i wymagają znieczulenia. Pracownik medyczny może pomóc Ci określić, który rodzaj peelingu jest dla Ciebie odpowiedni. Peelingi chemiczne mogą być szkodliwe, jeśli jesteś na nie uczulona, dlatego ważne jest, aby zadawać pytania i omówić historię zdrowia z pracownikiem medycznym przed rozpoczęciem peelingu.

Peelingi enzymatyczne są znacznie łagodniejsze niż peelingi chemiczne, które mogą uszkodzić żywą tkankę skóry. Są idealne dla osób, które nie chcą ryzykować ukłucia lub zapalenia skóry. Będą one jednak musiały przestrzegać ścisłych instrukcji dotyczących pielęgnacji po zabiegu i unikać nadmiernego pocierania lub wybierania. Niektórzy ludzie uważają ten proces za niewygodny i wolą zostać w domu podczas rekonwalescencji. Procedura prawdopodobnie spowoduje konieczność odbycia kilku wizyt kontrolnych.

Uszkodzenia słoneczne

Podczas gdy wiele osób jest zadowolonych z wyników peelingu enzymatycznego, istnieje również kilka skutków ubocznych, których należy unikać. Należą do nich zaczerwienienie, podrażnienie i wrażliwość na słońce. Te efekty uboczne są szczególnie niebezpieczne dla ciemniejszej skóry, więc najlepiej jest ich całkowicie unikać. Na szczęście istnieje jeden rodzaj peelingu, który może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przebarwień po peelingu: peelingi z kwasem salicylowym. Ten rodzaj peelingu ma działanie przeciwzapalne i dlatego jest mniej prawdopodobne, że spowoduje przebarwienia po peelingu.

Przed wykonaniem peelingu enzymatycznego pacjent powinien porozmawiać z lekarzem. Osoby z osłabionym układem odpornościowym powinny unikać tych zabiegów. Również osoby z aktywną infekcją skóry powinny trzymać się z dala od peelingów chemicznych. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się jakiemukolwiek rodzajowi peelingu, ponieważ substancje chemiczne mogą być szkodliwe dla dziecka.

Wrażliwość skóry

Peeling enzymatyczny stał się popularną metodą poprawy kondycji skóry, jednak zabieg ten wiąże się z efektami ubocznymi. U niektórych pacjentów występują podrażnienia, zaczerwienienia i wrażliwość na słońce. Z tego powodu peelingi chemiczne powinny być unikane przez pacjentów o ciemnej skórze. Zamiast tego lekarze powinni szukać preparatów zawierających kwas salicylowy, środek przeciwzapalny, o którym wiadomo, że zmniejsza przebarwienia pozapalne.

Peeling enzymatyczny jest alternatywą dla peelingów chemicznych i jest bezpieczny dla wielu osób. Jest również dobrą alternatywą dla osób z wysokim fototypem skóry lub alergią na kwas glikolowy. Często jest wykonywany jako peeling letni, ale skutki uboczne peelingu enzymatycznego obejmują podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Głównymi ograniczeniami peelingów enzymatycznych są trudności ze stabilizacją enzymów oraz wyzwania technologiczne związane z wytworzeniem skutecznej formuły.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *