Poznaj działanie i dostępność antykoncepcji awaryjnej

Poznaj działanie i dostępność antykoncepcji awaryjnej

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym beautifulskin-grudziadz.pl

Antykoncepcja awaryjna inaczej postkoitalna czy „po stosunku” to rodzaj antykoncepcji przydatnej w sytuacji gdy istnieje ryzyko, że mogło dojść do zapłodnienia. Zdarza się tak w przypadku gdy pęknie prezerwatywa, kobieta zapomni przyjąć tabletkę antykoncepcyjną, zwymiotuje ją lub np. w przypadku gwałtu. Tabletka „po” pozwala uniknąć nieplanowanej ciąży, a do tego jest bezpieczna.

Jak działa antykoncepcja awaryjna i kiedy jest potrzebna?

Współczesne środki antykoncepcyjne, jeśli są prawidłowo stosowane dają niemal 100% pewności. Czasem może jednak dojść do sytuacji, kiedy stosowana antykoncepcja zawodzi lub partnerzy po prostu o niej zapomnieli. Żeby tego uniknąć, możesz skorzystać z recepty na antykoncepcję online, która jest dostępna w każdej chwili. Antykoncepcja awaryjna może być potrzebna w takich sytuacjach:

 • pęknięta, zsunięta lub źle zastosowana prezerwatywa;
 • opóźnienie lub zapomnienie przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej;
 • nieprzyjęcie lub opóźnienie w przyjęciu innego środka hormonalnego np. zastrzyku lub plastra;
 • wypadnięcie spirali;
 • stosunek bez zabezpieczenia z różnych przyczyn.

Mechanizm działania antykoncepcji postkoitalnej opiera się na zablokowaniu owulacji jeśli do niej doszło lub jej opóźnieniu jeśli jeszcze nie wystąpiła.  Tabletka zagęszcza także śluz szyjkowy oraz nieznacznie wpływa na zmniejszenie grubości endometrium co utrudnia plemnikom drogę do komórki jajowej.

Na polskim rynku można kupić dwa rodzaje tabletek: Escapelle i EllaOne. Tabletkę EllaOne można przyjąć do 120 godzin po stosunku. Działanie tabletki bazuje na substancji czynnej-  octanie uliprystalu. Badania pokazują, że tabletka zawodzi tylko w 0,9- 2,1%.

Tabletka Escapelle działa do 72 godzin. Po tym czasie substancja czynna nie będzie już zdolna do zapobiegnięcia pęknięciu pęcherzyka Graafa i wypuszczeniu komórki jajowej.

Antykoncepcja awaryjna- bezpieczeństwo

Tabletki dzień po, odpowiednio stosowane nie niosą ze sobą ryzyka dla zdrowia. Antykoncepcja dzień po jest w Polsce dostępna wyłącznie na receptę. Jeśli recepta na tabletkę dzień po wystawiana jest w gabinecie lekarskim można poprosić lekarza o rozwianie wątpliwości. Jeśli zakupów dokonujemy on- line warto dokładnie zapoznać się z ulotką. Zagwarantuje to nie tylko bezpieczeństwo, ale i skuteczność tabletki.

Warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania i interakcje z innymi lekami. Tabletka EllaOne nie powinna być np. przyjmowana z równocześnie z tabletką Escapelle lub gdy pacjentka przyjmuje glikortykosteroidy, powinna zaczerpnąć porady lekarza przed przyjęciem tabletki. Działanie tabletki może być ograniczone przez np. barbiturany, dziurawiec czy leki przeciwpadaczkowe, przeciwgrzybicze czy stosowane w leczeniu HIV.

Tabletka Escapelle może wchodzić w reakcję z lekami pobudzającymi enzymy wątrobowe, barbituranami czy lekami z dziurawcem.

W trakcie i po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, jak w przypadku wszystkich leków, mogą wystąpić skutki uboczne. Należą do nich:

 • bóle brzucha;
 • nietypowe krwawienia z pochwy;
 • upławy;
 • bóle pleców, mięśni;
 • dyskomfort w brzuchu;
 • wymioty;
 • mdłości;
 • wrażliwość piersi;
 • zmiany skórne;
 • bolesne miesiączki;
 • bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie i zmęczenie.

Przeciwwskazania do stosowania tych tabletek niczym nie różnią się od tych w przypadku innych leków. Są to między innymi: nadwrażliwość na któryś ze składników leku, ciężka postać astmy oskrzelowej, ciąża i karmienie piersią, zaburzenia czynności wątroby.

Gwarancją bezpiecznego stosowania antykoncepcji awaryjnej jest także stosowanie jej tylko w nagłych wypadkach. Nie powinna być traktowana jako metoda stałej antykoncepcji. Nie powinno się przyjmować więcej niż jednej tabletki w tym samym cyku. Przyjęcie większej liczby może powodować zaburzenia hormonalne.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *