Powiększanie piersi implantami – czy zabieg jest niebezpieczny?

Powiększanie piersi implantami – czy zabieg jest niebezpieczny?

Blizna pozostająca po zabiegu powiększenia piersi implantami jest blizną mocującą implant na miejscu. Większości pacjentek nie przeszkadza ta blizna, która obkurcza się wokół implantu, tworząc wrażenie twardszej niż naturalna pierś. Są jednak pacjentki, które nie czują, że implanty są twarde i nie podoba im się ogólny kształt piersi. Są też pacjentki, u których piersi są niedopuszczalnie okrągłe i tkliwe.

Objawy infekcji

Jeśli poddałaś się zabiegowi powiększenia piersi za pomocą implantów, możesz obawiać się infekcji. Jednak szanse na zakażenie po zabiegu są mniej więcej takie same zarówno w przypadku pierwszego powiększenia, jak i wymiany implantów. Zakażenia mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie.

Zakażenie może wystąpić w głębokim lub powierzchownym miejscu operacyjnym. Najlepszym sposobem na jej zdiagnozowanie jest przeprowadzenie kompleksowego badania lekarskiego. Lekarz wykona badanie białych krwinek, posiedzi wydzielinę i poszuka innych oznak zakażenia. Czasami badanie ultrasonograficzne może pomóc w wykryciu płynu wokół implantu i innych oznak zakażenia.

W przypadku ciężkiego zakażenia lekarz może usunąć implant i przeprowadzić inną operację w celu skorygowania problemu. Lekarz może potrzebować antybiotyków do leczenia infekcji, więc przepisze nowy na podstawie posiewów. Po operacji w piersi zostanie umieszczony mały dren, który trzeba będzie usunąć po 6 tygodniach. Asymetria piersi, która występuje po powiększeniu piersi implantami jest naturalna i należy spodziewać się pewnej asymetrii po operacji.

Zakażenie spowodowane przez implanty piersi jest najczęstszą chorobą związaną z tymi zabiegami chirurgicznymi. Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem infekcji, ale powiększanie piersi jest na nie szczególnie podatne. Silikon w implantach piersi może wyciekać i powodować infekcję, wywołując reakcję zapalną w otaczającej tkance.

Siniaki

Siniaki i obrzęki po powiększeniu piersi implantami są naturalną częścią procesu gojenia. Niektóre kobiety doświadczają przez kilka dni ogólnego uczucia ucisku lub obrzęku mlecznego, jednak większość kobiet odczuwa jedynie minimalny dyskomfort. Siniaki i obrzęk utrzymują się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Generalnie, pierwsze 20% obrzęku znika w ciągu dwóch tygodni. Jednakże, pozostałe 20% może zająć od dwóch do czterech miesięcy, aby całkowicie zniknąć. Jeśli zauważysz, że Twoje siniaki stają się żółte, powinieneś skonsultować się z chirurgiem.

Oprócz bólu i obrzęku, powiększanie piersi może powodować zasinienia i stany zapalne. Po zabiegu ważne jest, aby odpocząć i unikać uciążliwych czynności. Należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów lub pracy na wysokościach przez co najmniej trzy tygodnie. To pomoże Ci prawidłowo się zagoić i szybciej cieszyć się nowym wyglądem.

Jeśli zauważysz, że po zabiegu powiększenia piersi implantami cierpisz z powodu zasinienia lub obrzęku, natychmiast skontaktuj się ze swoim chirurgiem lub kliniką. Najczęstszym sposobem leczenia tego problemu jest technika drenowania. Technika drenażu może zmniejszyć ilość zgromadzonej krwi i zredukować związany z tym ból i obrzęk. Pierwsze kilka dni po powiększeniu piersi za pomocą implantów powinno być wolne od bólu i obrzęku. Jeśli jednak siniak lub obrzęk utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z chirurgiem, który przeprowadził zabieg.

Chociaż krwiak, czyli zbiór krwi pod implantem lub otaczającą go skórą, występuje niezwykle rzadko, krwiak może wystąpić u 2% do 10% pacjentek. Obrzęk przebarwia skórę i może być obecny przez kilka dni do trzech tygodni. W przypadku wystąpienia krwiaka najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ zbyt duża ilość krwi w jednym obszarze ciała może zakłócić proces gojenia i spowodować uszkodzenie implantu.

Zwapnienia

Zwapnienia po powiększeniu piersi implantami silikonowymi to często niegroźne zmiany, które mogą wystąpić po powiększeniu piersi. Nie wymagają one chirurgicznego usunięcia, ale powinny być dokładnie ocenione przez lekarza specjalistę. Jeśli zmiany są niewielkie i nie powodują szkody, można je obserwować przez sześć do 12 miesięcy. Jeśli stają się większe lub podejrzane, może być zalecana biopsja. Biopsja da lekarzowi lepsze pojęcie o przyczynie zwapnień.

Generalnie zwapnienia są spowodowane długotrwałym stanem zapalnym, który występuje na przedniej powierzchni implantów. Ilość powstających zwapnień jest związana z wiekiem i generacją implantów. Starsze implanty mają tendencję do powstawania zwapnień wcześniej niż nowe, podczas gdy cieńsze implanty mają tendencję do dłuższej żywotności. Rodzaj zastosowanego implantu może również wpływać na powstawanie zwapnień.

Chociaż występowanie zwapnień po powiększeniu piersi za pomocą implantów jest rzadkie, to nadal stanowi problem dla wielu pacjentek. Dochodzi do niego, gdy sole wapnia z implantów gromadzą się w tkankach piersi. Operacja wszczepienia implantów piersiowych może spowodować rozległe uszkodzenia mięśni i tkanek pod skórą, co zwiększa ryzyko zwapnienia. Obrzęk pooperacyjny i uraz chirurgiczny również mogą prowadzić do zwapnienia. Chociaż występowanie zwapnień nie jest szkodliwe ani nowotworowe, ważne jest, aby monitorować implanty przez kilka miesięcy w celu określenia, czy są one normalne.

Ponieważ trudno jest zobaczyć zwapnienia gołym okiem, lekarz może użyć mammografii lub ultradźwięków, aby pomóc w określeniu dokładnej lokalizacji. Alternatywną metodą określenia dokładnej lokalizacji zwapnień jest biopsja. Procedura ta polega na pobraniu małego fragmentu tkanki z miejsca dotkniętego zwapnieniem i wysłaniu go do laboratorium w celu zbadania.

Zmiany rozmiaru

Po początkowej operacji, Twoje ciało rozciągnie się, a piersi będą stopniowo osiadać w nowym rozmiarze. Twoja klatka piersiowa i skóra będą również zmieniać rozmiar i kształt w odpowiedzi na ciążę i ćwiczenia. Nacisk implantu na tkankę piersiową i tłuszcz może powodować atrofię, ale stopień atrofii jest trudny do przewidzenia. Im większe są Twoje implanty, tym większe ryzyko zaniku.

Należy odczekać co najmniej dwa miesiące, aby piersi się zagoiły i przybrały nowy rozmiar. W pierwszych tygodniach po zabiegu powiększania piersi może wystąpić bolesność, obrzęk i zasinienie. Powinnaś unikać podnoszenia ciężarów i innych forsownych aktywności. Po zagojeniu się piersi możesz wrócić do swoich normalnych zajęć. Jednak przez około sześć do ośmiu tygodni należy unikać intensywnej aktywności fizycznej.

Po zabiegu powiększenia piersi implantami będziesz musiała zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć problemów związanych z karmieniem piersią. Implanty piersi mogą powodować problemy z karmieniem piersią, więc upewnij się, że skonsultujesz się z chirurgiem przed rozpoczęciem karmienia. Jeśli Twoje piersi nadal się zmieniają, ważne jest, aby dowiedzieć się dlaczego. Może to być oznaką, że potrzebujesz kolejnej operacji.

Ogólnie rzecz biorąc, implanty piersi osiadają w kieszeni utworzonej podczas operacji. Szybkość „osiadania” zależy od wielkości kieszonki utworzonej w klatce piersiowej i napięcia skóry nad nią. W zależności od wielkości implantu, osiągnięcie ostatecznej wielkości piersi może trwać od trzech do sześciu miesięcy.

Zmiany kształtu

Po powiększeniu piersi implantami następują zmiany w kształcie piersi. Piersi wydają się pełniejsze i bardziej symetryczne. Po zabiegu mogą wydawać się większe z powodu obrzęku, który powinien ustąpić w ciągu kilku tygodni. Większość pacjentek jest w stanie wrócić do normalnych zajęć w ciągu tygodnia lub dwóch. Niektóre kobiety mogą potrzebować dłuższej przerwy w pracy, zwłaszcza jeśli wykonują pracę fizyczną. Niektóre kobiety mogą potrzebować do dwóch miesięcy, zanim poczują się komfortowo wykonując uciążliwe czynności.

Około 10 lat po operacji dolne bieguny były nieznacznie uniesione po obu stronach, w porównaniu z poziomami sprzed operacji. Sutki były jednak nadal uniesione. Projekcja prawej piersi była o 1,7 cm wyższa niż po lewej stronie, a projekcja lewej piersi o 0,9 cm wyższa niż na poziomie przedoperacyjnym.

Jeśli po powiększeniu piersi implantami nie jesteś zadowolona z wyglądu swoich nowych piersi, możesz poddać się drugiej operacji. Chociaż powiększanie piersi za pomocą implantów jest skuteczne w przypadku kobiet o umiarkowanym lub dużym rozmiarze biustu i płaskim lub obwisłym wyglądzie, może być konieczne udanie się na rewizję.

Asymetria jest częstym problemem związanym z piersiami. Większość kobiet ma pewien stopień asymetrii w swoich piersiach. Jest ona zazwyczaj ledwo zauważalna dla niewprawnego oka. Chirurgiczne leczenie implantami poprawia asymetrię piersi poprzez umieszczenie mniejszych implantów pod większym kopcem piersi. Zmiany te mogą pomóc kobiecie poczuć się bardziej kobieco i pewniej w swoim wyglądzie.

Ryzyko chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek

Breast implant-associated anaplastic large cell lymphoma jest rzadką formą chłoniaka nieziarniczego z komórek T, który rozwija się wokół implantu piersi. Ten typ chłoniaka wpływa na układ odpornościowy i generalnie ma doskonałe rokowania. Jest on najczęściej diagnozowany, gdy u pacjentki wokół implantu piersi pojawi się seroma, czyli kieszeń wypełniona płynem. Inne objawy to ból i/lub masa w piersi oraz zajęcie węzłów chłonnych. Leczenie BIA-ALCL obejmuje całkowite wycięcie chirurgiczne i usunięcie implantu.

FDA po raz pierwszy zidentyfikowała związek pomiędzy implantami a ALCL w 2011 roku. W tym czasie odnotowano tylko kilka przypadków, więc nie można było określić, jakie czynniki zwiększają ryzyko rozwoju choroby. FDA zwróciła jednak uwagę na potrzebę zebrania dodatkowych informacji na temat tego schorzenia. W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała breast implant-associated anaplastic large cell lymphoma (BIA-ALCL) jako typ chłoniaka T-komórkowego. Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła również uwagę na brak danych dotyczących sprzedaży implantów piersi w skali globalnej.

Chociaż ryzyko wystąpienia BIA-ALCL jest bardzo rzadkie, schorzenie to może być niebezpieczne i może nawet doprowadzić do śmierci dotkniętego nim pacjenta. Na szczęście BIA-ALCL w większości przypadków jest wyleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Ważne jest jednak, aby omówić ten potencjalny nowotwór ze swoim lekarzem lub chirurgiem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *