Czy implanty zęba są bezpieczne?

Czy implanty zęba są bezpieczne?

Każdemu zależy na pięknym uśmiechu, jednak nie każdy posiada pełne, zdrowe, i białe uzębienie. W przypadku braków pojedynczych zębów stosuje się rozwiązanie polegające na wszczepianiu implantów. Nie wszyscy są do niego przekonani. Obawy zwykle związane są z bezpieczeństwem samego zabiegu, jak i późniejszego użytkowania implantów. Czy są słuszne? Warto wyjaśnić kilka kwestii.

Implanty – sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na piękne zęby

Implanty zębów nazywane są również tytanowymi śrubami. To stosowana od dawna w gabinetach stomatologicznych metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Niestety rosnąca ilość mitów na temat implantów spowodowała, że wiele osób obawia się tej metody. Według stomatologów implanty są jedną z najbezpieczniejszych metod zastępowania ubytków. Nie bez powodu liczba tego typu zabiegów rocznie liczona jest w milionach, a liczba systemów implantologicznych stale wzrasta.

Ryzyko niepowodzenia tej metody, gdzie warto zaznaczyć, że nie ma takiej, która byłaby w stu procentach bezpieczna i pewna, wynosi około 98%. Komplikacje zwykle są związane z uwarunkowaniami zewnętrznymi i wiążą się co najwyżej z utratą wstawionego zęba. W żadnym wypadku nie mają wpływu na pogorszenie ogólnego zdrowia. W przypadku prawidłowego stanu zdrowia, należytej higieny oraz właściwego dbania o wszczepiony implant, ryzyko niepowodzenia zabiegu jest równe zeru.

Sprawdź ofertę Centrum Stomatologicznego Galeria Uśmiechu!

Gdzie najbezpieczniej wykonać zabieg wszczepienia implantów?

Decydując się na zabieg wszczepienia implanta zębowego, należy dokonać wyboru kliniki specjalizującej się w tego typu zabiegach. Zabieg ten wykonywany jest zwykle w warunkach ambulatoryjnych, bez narkozy i przebiega kilkuetapowo. Konieczne natomiast jest znieczulenie miejscowe. Klinika wykonująca zabieg powinna cieszyć się renomą, szeroką ofertą oraz zatrudniać wysokiej rangi specjalistów. Te cechy będą gwarancją prawidłowo dokonanych badań wstępnych, które są kluczowe podczas doboru oraz wykonania implantu.

Nie ma większego znaczenia, gdzie wszczepiamy implanty zębów, Kraków, Gdańsk, czy też Warszawa. Kliniki stomatologiczne oferujące ten zabieg znajdują się w każdym z większych miast. Przed zapisaniem na zabieg warto upewnić się, jednak jak będzie on przebiegał, z jakim kosztem będzie się wiązał, kto go wykona oraz jakie kwalifikacje posiada. Dobrym zwyczajem jest upewnienie się także, czy przysługuje nam reklamacja w przypadku pęknięcia, ułamania lub wypadnięcia implantu.

Implanty zębowe a stosowanie używek

Kluczowe znaczenie w przypadku trwałości oraz wyglądu implantu ma higiena jamy ustnej. Jest ona trudna do utrzymania, zwłaszcza w przypadku niektórych nałogów, na przykład palenia papierosów. Dodatkowy osad oraz kamień na implancie może źle wpłynąć na stan tkanki kostnej i zmniejszyć trwałość implanta. Nawet osoby niepalące zobligowane są do regularnego mycia zębów, używania nici i płynów do płukania ust. W przypadku palaczy zadanie to jest o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ palenie wywiera negatywny wpływ na stan całego organizmu, a zwłaszcza jamy ustnej i zębów. Obniża ono także odporności, a tym samym zwiększa podatność na infekcje i stany zapalne. Dlatego, przed wszczepieniem implantów zalecana jest całkowita rezygnacja z palenia. 

Nie tylko palenie negatywnie wpływa na stan implantów zębowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku alkoholu. Jego spożywanie jest kategorycznie zabronione zwłaszcza w okresie kilku miesięcy po wszczepieniu implantu, ponieważ stabilizuje się on wówczas w bazie kostnej. Bariery ochronne tworzące się wówczas w tym nowym zębie nie są jeszcze tak skuteczne, jak w pozostałych i bardzo łatwo je uszkodzić. Są także o wiele bardziej podatne szkodliwe dla zęba w tym czasie na zakażenia, toksyny oraz substancje chemiczne.

Wszczepienie implantu jest bardzo popularnym, bezpiecznym, ale skomplikowanym zabiegiem. Aby był on w pełni skuteczny i zakończył się sukcesem, niezbędne jest spełnienie jest szeregu wymagań. Dotyczą one zarówno prawidłowego wykonania badań wstępnych, samego zabiegu, jak również higieny po wszczepieniu implantu.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *