Jaka jest najpopularniejsza metoda powiększania piersi? Lekarze odpowiadają

Jaka jest najpopularniejsza metoda powiększania piersi? Lekarze odpowiadają

W zależności od preferencji, w zabiegu powiększania piersi można zastosować różne kształty, rozmiary i projekcje implantów. Dzięki tym opcjom można uzyskać pożądany wygląd i rozmiar. Dodatkowo, powiększanie piersi jest często wykorzystywane do rekonstrukcji piersi, przywracając im normalną objętość i kształt.

Nacięcie przezpachowe

Metoda ta polega na wykonaniu małego nacięcia w pachy, w miejscu, które jest często mniej widoczne niż blizna na piersi. Pozostawia ona minimalną bliznę i pozwala pacjentom na powrót do normalnej codziennej aktywności w ciągu trzech do pięciu dni. Większość pacjentów może wrócić do pracy bezpośrednio po zabiegu, chociaż osoby wykonujące wymagające fizycznie zawody mogą wymagać okresu rekonwalescencji trwającego od jednego do dwóch tygodni.

Nacięcie przezpiersiowe ma zwykle długość około cala. Nacięcie jest wykonywane w bezpośredniej płaszczyźnie podskórnej, a do osiągnięcia bocznej granicy mięśnia piersiowego większego używany jest retraktor fiberoptyczny. Implant jest umieszczany przez to nacięcie.

Periareolar incision

Periareolar incision jest wykonywane w dolnej granicy otoczki, ciemnego okręgu wokół sutka. Jest ono preferowane przez kobiety, które chcą zmniejszyć rozmiar otoczki bez konieczności wykonywania drugiego nacięcia. Pozwala również na bardziej precyzyjne umieszczenie implantów.

Do zalet nacięcia okołoaortalnego należy bezpośredni dostęp do piersi oraz możliwość zastosowania różnych implantów silikonowych i solnych. Ta technika chirurgiczna ma jednak również pewne wady. Pacjentki powinny liczyć się z utratą wrażliwości sutka i możliwą infekcją w miejscu nacięcia. Problemy te można jednak rozwiązać za pomocą antybiotyków.

Umieszczenie podskórne

Umieszczenie podskórne jest najpopularniejszą metodą powiększania piersi i stanowi doskonały wybór dla kobiet z cienką lub mocno uszkodzoną tkanką piersi. Metoda ta umożliwia umieszczenie implantu poniżej mięśnia piersiowego i zapewnia bardziej naturalny, zaokrąglony wygląd. Jest ona jednak bardziej inwazyjna niż metoda subglandularna, a powrót do zdrowia może trwać dłużej.

Istnieje kilka potencjalnych zagrożeń związanych z umieszczeniem implantu pod mięśniami. Może to prowadzić do „falowania” implantu, jak również do jego bocznego przemieszczenia. Dodatkowo, może to spowodować powstanie przerwy między piersiami. Kolejnym ryzykiem jest stan znany jako skurcz kapsularny, który może być spowodowany reakcją organizmu na obcą substancję. Kapsułki kolagenowe mogą ściskać implant i powodować ból. To powikłanie może prowadzić do wymiany implantu lub operacji naprawczej.

Blizna śródpiersia

Blizna śródpiersia jest najmniej widoczna ze wszystkich nacięć i zapewnia doskonały dostęp i wizualizację kieszeni implantu. Jest ona zwykle ukryta pod fałdem piersiowym i może być praktycznie niezauważalna. Blizna śródpiersia jest nieco bardziej skomplikowana do zaplanowania, ale jest znacznie mniej widoczna niż blizna okołoaortalna. Jedynymi osobami, które zobaczą to nacięcie, będą ci, którzy naprawdę chcą je zobaczyć.

Nacięcia śródpiersia są najczęściej stosowanymi nacięciami przy powiększaniu piersi. Umieszcza się je wzdłuż naturalnego załamania piersi. Są one bardzo uniwersalne i umożliwiają dobry dostęp do piersi. Nacięcia śródpiersia są preferowaną metodą w przypadku praktycznie wszystkich zabiegów, mogą być również stosowane w trudnych przypadkach.

Powikłania

Powikłania zabiegu powiększania piersi zazwyczaj nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu. Mogą jednak wpływać na wyniki operacji. Na przykład komórki tłuszczowe, które są przenoszone, mogą po zabiegu przemieszczać się poza obszar zabiegowy. Może to prowadzić do grudkowatej lub bolesnej blizny. Jeśli ma to wpływ na odczuwanie piersi, można zdecydować się na usunięcie blizny.

Oprócz zmiany kształtu sutka, inne możliwe powikłania obejmują pomarszczenie implantu i jego pęknięcie. Dzieje się tak, gdy implant piersi przebija się przez warstwy skóry. Może to spowodować, że dotknięta problemem pierś będzie mniejsza niż strona przeciwna. Może to również wymagać dalszego leczenia w celu naprawy podstawowego problemu.

Efekty uboczne

Po operacji powiększenia piersi pacjentki mogą odczuwać pewne efekty uboczne, w tym obrzęk, siniaki i ból. Mogą również doświadczyć infekcji lub krwiaka. Zakażenie może spowodować, że chirurg będzie musiał usunąć implant lub przeprowadzić operację rewizyjną. Większość chirurgów plastycznych przepisuje antybiotyki przed i po zabiegu, aby zapobiec zakażeniu.

Pacjenci powinni spodziewać się bolesności po zabiegu przez kilka pierwszych tygodni. Powinny one unikać intensywnej aktywności fizycznej i schylania się w pasie do czasu ustąpienia bólu. Operacja powiększenia piersi może również powodować zasinienie, które jest spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych i kapilar. Pacjenci powinni unikać naruszania tego obszaru w tym czasie, aby wspierać gojenie i minimalizować blizny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *